Konkurss skolēniem "Gaišie prāti"

29.10.2015

Līdz 2016.gada 15.janvārim Gētes institūts Rīgā aicina skolēnus latviešu valodā piedalīties konkursā "Gaišie prāti"http://www.goethe.de/latvija/hk . Vai interesējies par fiziku, ķīmiju, bioloģiju, matemātiku vai informātiku? Vai pēti kādu tēmu, kas saistīta ar ķīmiju, fiziku, bioloģiju, matemātiku vai informātiku, un šķiet oriģināla un interesanta? Vai pats veic pētījumus (mājās vai laboratorijā), kas varētu būt interesanti arī pārējiem? Vai savu pētniecības projektu vēlies parādīt citiem?

Tas var būt tavs paša atklājums vai kāda atklājuma adapcija, kāda aparāta skice, tehniska ierīce, kādas problēmas risinājums, kāds mērījums vai novērojums ar interesantu rezultātu. Galvenais — tas ir kaut kas oriģināls, kaut kas vairāk nekā tiek darīts mācību stundā, esi centies un esi no tā kaut ko iemācījies. Ja pratīsi ar savu pētniecības projektu sajūsmināt žūriju, noteikti iekļūsi arī finālā.

 

Dalībniekiem jāiesniedz sava pētniecības projekta apraksts kādā mācību priekšmetiem — ķīmija, fizika, bioloģija, matemātika vai informātika. Bez tam dalībnieki var atbildēt uz viktorīnas jautājumiem vācu valodā. Finālā dalībniekiem ir jāprezentē un jāaizstāv savs pētniecības projekts žūrijai. Žūrija katrā valstī noteiks 2—4 uzvarētājus, kuri saņems galveno balvu — vācu valodas kursus Vācijā ar interesantu papildu programmu, kas saistīta ar iepriekš minētajiem mācību priekšmetiem.

 

Piedalīties var skolēni, kuri 2015.gada 1.oktobrī bija 15 līdz 18 gadus veci, taču 2015./2016.mācību gadā nav 12.klases skolēni, mācās vācu valodu kā otro vai trešo svešvalodu, ir apguvuši vācu valodu A1—B1 līmenī (ir pilnīgi pietiekami, ja vācu valoda ir tikai iesācēja līmenī). Var piedalīties gan individuāli, gan divatā.

 

Dabas zinātnēs un tehnikā meklējamas atbildes uz daudziem jautājumiem, kas tiek uzdoti ik dienas:

  • Kā helikopters var bez kustībām "karāties" gaisā?
  • Kāpēc gājputni lido uz dienvidiem un kā viņi atrod ceļu atpakaļ?
  • Kādam nolūkam ir izmantojama saules enerģija?
  • Vai nākotnē vairs nebūs vajadzīga pārtika?

 

Gaišie prāti, kas ir starp mums, zina atbildes uz šiem jautājumiem. Un, ja nē, tad viņi tās meklē tik ilgi, kamēr to uzzina. Gaišie prāti var mums pateikt, kā lietas darbojas un kāpēc, un nākotnē viņi neatstās mūs likteņa varā. Galvenais nav izcilas vācu valodas zināšanas, bet gan interese un prieks par pētniecību.

 

Sīkāka informācija:

http://www.goethe.de/ins/cz/prj/hel/wet/lvindex.htm

Tev ir kādi jautājumi, ieteikumi vai vēlies pavēstīt ko labu? Raksti mums! :)